اطلاع رسانی

اقامت کاری ترکیه

ویزا و اقامت ترکیه از طریق کار 2021:

معمولا افراد برای پیدا کردن کار در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه از طریق کار، به سایت های کاریابی ترکیه، از طریق درخواست شرکت مبدا، اداره کار ترکیه یا به صورت شخصی به این کشور مراجعه می کنند. درخواست های مربوط به اجازه کار در ترکیه از خارج از کشور، با توجه به ملیت شخص خارجی و محل اقامت دائمی شخص، به واسطه ی نماینده ی خارجی جمهوری ترکیه انجام می شود. درخواست های اجازه کار در ترکیه به وزارت کار و تأمین اجتماعی این کشور داده می شود و در صورت نتایج مثبت، به فرد خارجی اجازه کار داده می شود. اجازه کار همچنین می تواند جایگزین اجازه اقامت ترکیه شود.
در صورت مثبت بودن نتیجه درخواست کار متقاضی خارجی و صدور تأییدیه توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه، فرد خارجی باید با گرفتن ویزای کاری ترکیه به این کشور بیاید. ویزای کاری ترکیه توسط نماینده ترکیه در خارج از کشور صادر می شود و مشمول هزینه است. هزینه مربوط به ویزای ورود، هزینه مجوز کار و هزینه اقامت از فرد خارجی گرفته می شود. از آنجا که وی پس از آمدن به یک کشور خارجی با مجوز کار اقامت خواهد داشت، “ویزای مجاز به کار” برای مدت حداکثر ۹۰ روز صادر می شود.

اقامت ترکیه از طریق کار 1:

أخذ ویزای کار در ترکیه چگونه است؟
کسانی که قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق کار را دارند باید بدانند که به طور معمول اجازه کار توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) داده می شود. با این حال، مجوز کار خارجی هایی که در مناطق آزاد کار خواهند کرد توسط وزارت اقتصاد و مجوز کار کادر علمی که قصد کار در موسسات آموزش عالی را دارند توسط شورای آموزش عالی ترکیه صادر خواهد شد.
درخواست های مربوط به اقامت ترکیه از طریق کار، از دو روش، از ترکیه و خارج از ترکیه به وزارت مربوطه ارسال می گردد. خارجی هایی که درخواست اجازه کار از خارج را می دهند، اول از همه، باید با یک محل کار مشخص در ترکیه مذاکره کرده باشند. فرد خارجی باید قرارداد و پیمانی که با کارفرمای ترکیه ای داشته را به نماینده خارجی جمهوری ترکیه ارائه کند و درخواست خود مبنی بر اجازه کار در ترکیه را ثبت نماید.
چه کسانی معاف از دریافت ویزای کار در ترکیه هستند؟
معاهدات دو یا چند جانبه که ترکیه طبق آن ها عضو است، از اجازه کار معاف هستند.
فعالیت های علمی، فرهنگی و هنری به منظور کمتر از یک ماه، خارجیانی که به طور موقت به ترکیه می آیند و کمتر از ۴ ماه در زمینه های ورزشی فعالیت کنند.
تعمیر و نگهداری ماشین آلات وارداتی در ترکیه، نصب و راه اندازی و خارجیانی که برای دریافت آموزش می آیند.
خارجیانی که برای ارائه آموزش در مورد استفاده از کالاها و خدمات وارداتی یا صادراتی از ترکیه به ترکیه آمده اند.
خارجی هایی با داشتن برخی شرایط در نمایشگاه ها و سیرک ها به نمایشگاه می آیند.
خارجیانی که برای افزایش دانش و تجربه خود به دانشگاه ها، موسسات و سازمان های عمومی می آیند، به شرطی که مدت تحصیل معین باشد و در کل از ۲ سال بیشتر نشود.
مناطق فرهنگی اجتماعی و فناوری و خارجیانی که به نهادهای مربوطه گزارش می دهند می توانند در زمینه های آموزشی خدمات و مشارکت هایی را به ترکیه ارائه دهند.
خارجیانی که به عنوان بخشی از برنامه آموزش و جوانان اتحادیه اروپا به ترکیه می آیند.
خارجیانی که به عنوان بخشی از دانشجوی کارآموز کارآموزی می کنند.
خارجیانی که نمایندگی تور مسافرتی را در ترکیه انجام می دهند (بیش از ۸ ماه نمی توانند کار کنند)
ورزشکاران (بازیکنان فوتبال) و مربیانی که خواسته های آنها توسط فدراسیون فوتبال یا اداره کل جوانان و ورزش تأیید می شود.
خارجیانی که نام آن ها در کشتی های بین المللی ترکیه ثبت شده و دریانوردانی که در کشتی هایی که در خط کابوتاژ فعالیت نمی کنند مشغول خدمت هستند.
کارشناسان خارجی تایید شده در برنامه های مالی بین ترکیه و اتحادیه اروپا نیز از اجازه کار در ترکیه معاف هستند.

اقامت ترکیه از طریق کار 2:
اعتبار ویزای کار ترکیه چقدر است؟
هنگام مهاجرت به ترکیه از طریق کار و اخذ اقامت ترکیه از طریق کار، در صورت تأیید درخواست اجازه کار فرد خارجی توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی، تبعه خارجی لازم است با دریافت ویزای کاری به ترکیه بیاید. ویزای کار در ترکیه حداکثر برای ۹۰ روز صادر می شود و این ویزا به منظور ورود به کشور ترکیه است. باید حداکثر ظرف ۳۰ روز از ورود فرد خارجی به ترکیه اظهارنامه ی شروع به کار او در سیستم مربوط به بیمه تامین اجتماعی ترکیه (SGK) ثبت شود. از آنجا که اجازه کار صادر شده توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی جایگزین اجازه اقامت نیز می شود، فرد نیازی به درخواست اجازه اقامت در ترکیه ندارد.

اقامت ترکیه از طریق کار 3:
نحوه تمدید اقامت کاری ترکیه (ویزای کار در ترکیه)
ویزای کار ترکیه جهت ورود تبعه خارجی به ترکیه داده می شود. پس از ورود فرد خارجی به ترکیه و شروع به کار، کارت اجازه کار در ترکیه فرد متقاضی که توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی به کارفرما ارسال شده به فرد خارجی تحویل می گردد.
ماوی کارت ترکیه
در اولین درخواست، اجازه کار در ترکیه به مدت ۱ سال به فرد خارجی داده می شود. در اولین درخواست تمدید اقامت کاری برای حداکثر ۲ سال و در درخواست دوم برای حداکثر ۳ سال تمدید می شود. قبل از منقضی شدن ویزای کار، کارفرما باید تقاضای تمدید را به وزارت کار و تأمین اجتماعی انجام دهد. در این حالت، فرد خارجی نیازی به بازگشت به کشور خود و دریافت ویزای کار ندارد؛ زیرا درخواست اجازه کار در داخل ترکیه انجام می شود؛ بنابراین روندی به عنوان تمدید ویزای کار در ترکیه وجود ندارد.

اقامت ترکیه از طریق کار 4:
مدارک مورد نیاز برای ویزای کار ترکیه
برای خارجیانی که متقاضی اقامت ترکیه از طریق کار و اخذ ویزای کار در ترکیه هستند مهم است که قرارداد کار یا خدمتی را که با کارفرما امضا کرده اند ارائه دهند. خارجیانی که برای ویزای کار ترکیه اقدام می کنند باید مدارک زیر را آماده کنند:
گذرنامه یا سند جایگزین معتبر
یک قطعه عکس
قرارداد استخدام یا ارائه خدمات

اقامت ترکیه از طریق کار 5:
ابطال اقامت ترکیه از طریق کار و تاثیر آن بر اقامت
اگر شخصی اجازه کار در ترکیه داشته باشد به منزله اجازه اقامت وی در طول بازه مشخص شده آن است. بعد از اتمام اجازه کار، شخص ۱۰ روز فرصت دارد تا نسبت به اخذ اقامت با توجه به هدف خود اقدام کند. اگر فرد خارجی هم اجازه اقامت در ترکیه و هم اجازه کار در ترکیه داشته باشد و در صورت اتمام زمان اجازه کار مهلت اقامت وی در ترکیه به اتمام نرسیده باشد قانونا می تواند تا اتمام زمان اقامت، در ترکیه بماند

ما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *