اطلاع رسانی

دروازه های تاریخی هادریان در آنتالیا

آنتالیا بخشی از پیشینه پربار ترکیه را در بناهای باستانی خود به تصویر می کشد و روایتی از ادوار گذشته این کشور در زمان امپراتوری های روم و عثمانی ارائه می دهد . برخی از گردشگران آنتالیا علاقه زیادی به دیدن جاذبه های تاریخی آن دارند و سعی می کنند در سفری که به این شهر دارند حتما از برترین دیدنی های آن بازدید کنند یکی از این جاذبه ها ، دروازه تاریخی هادریان در آنتالیا است که در ادامه توضیحاتی در مورد این بنا داده می شود .

درباره دروازه هادریان آنتالیا (Hadrian’s Gate)
دروازه تاریخی هادریان در آنتالیا یک بنای یادبود از تاریخ باستانی این شهر است که در قرن دوم پس از میلاد در محله بارباروس ساخته شده و امروزه از دیدنی های آنتالیا به شمار می آید . ترکیه به دلیل قدمت و پیشینه غنی که دارد مملو از بناهای قدیمی متعددی است که هر کدام گوشه ای از تاریخ پربار این کشور را روایت می کنند و هر یک با ویژگی های خاص خود می توانند برای گردشگران تور ترکیه جذاب و چشم نواز باشند در واقع مسافران با بازدید از جاذبه های تاریخی می توانند با ادواری که کشور ترکیه از سر گذرانده آشنا گردند . دروازه هادریان یکی از این جاذبه هاست که مربوط به شهر آنتالیاست و برای علاقه مندان به تاریخ گزینه ای مناسب برای بازدید می باشد .

تاریخچه دروازه تاریخی هادریان در آنتالیا
دروازه هادریان یا هادریانوس یا اوچ کاپیلار از ورودی های شگفت انگیز منطقه قدیمی کالجی است که تاکنون به خوبی حفظ و نگهداری شده و به یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه تبدیل شده است نام اوچ کاپیلار را به دلیل شکل ظاهری‌ این دروازه که از سه قوس تشکیل شده بر آن نهاده اند . این بنا یک نمونه زیبای کلاسیک از طاق نصرت رومی است و در سال 130 پس از میلاد به مناسبت بازدید هادریانوس امپراتور وقت روم از آنتالیا ساخته شده است در واقع دروازه تاریخی هادریان در آنتالیا قسمتی از یک دیوار باستانی است که به گرداگرد شهر قدیمی کشیده شده بود این دروازه از مرمر سفید و به ‌صورت سه قوس با ستون‌ هایی قرنتی بنا شده است.

.

سه قوس دروازه به یک اندازه هستند 6.18 متر طول و 4.15 متر عرض ، همچنین ارتفاع دروازه از پیاده روهای باستانی تا بالای سرستون بیش از 8 متر می باشد . این بنا به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آنتالیا دارای 8 ستون گرانیتی است که در دو طرف چهار پایه‌ٔ نگهدارنده طاق های سه گانه دروازه واقع شده اند . در دو طرف دروازه دو برج قرار دارند که برج سمت چپ از نظر تاریخی به دوران روم باستان تعلق دارد اما بخشی از برج سمت راست به نظر می رسد که در عصر امپراتوری بیزانس بازسازی شده باشد . باستان شناسان احتمال می دهند اصل این بنا دو طبقه بوده است در هر صورت امروزه تنها بخش زیرین این بنا باقی مانده است . مجسمه های کوچک و بسیار زیبایی در اطراف برج ها تعبیه شده اند که بر زیبائی آن ها افزوده اند در زیر قوس دروازه نمونه هایی از بهترین حکاکی ها وجود دارد که بیننده را به خود خیره می کند . این بنا از جمله مواردی است که اکثر گردشگران فرصت عکس گرفتن با آن را به هیچ وجه از دست نمی دهند شما نیز اگر قصد سفر به آنتالیا دارید حتما ساعتی را به بازدید از این بنا اختصاص دهید .

ما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *