اطلاع رسانی

راه های سرمایه گذاری در ترکیه

راه های سرمایه گذاری در ترکیه

دولت ترکیه از سال ۲۰۱۷ به منظور تسهیل ورود سرمایه به این کشور راه های سرمایه گذاری زیادی را به وجود آورده است. از آن زمان هر روز بر تعداد افرادی که در ترکیه از طرق مختلف به سرمایه گذاری می‌پردازند، افزوده می‌شود. با توجه به ارتباط ترکیه با بازارهای اروپایی و جهانی سرمایه گذاری در این کشوی بسیار پر بازده است. طبق گزارش اقتصادی سرمایه‌گذاری در ترکیه در سال ۲۰۱۷ سودآورترین سرمایه گذاری خرید زمین بوده است، به طوریکه از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۷ سود سرمایه گذاری در این بخش ۳۰۰۰ درصد تخمین زده می‌شود بعد از خرید زمین، بورس، طلا، سود بانکی و خرید آپارتمان در رده‌های بعدی سودآورترین راه های سرمایه گذاری در ترکیه محسوب می‌شوند.
سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
یکی از قدیمی ترین و سودآورترین راه های سرمایه گذاری در ترکیه خرید ملک است. از آنجایی که امکان اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک وجود دارد بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی علاقه دارند از طریق سرمایه گذاری روی ملک ضمن کسب سود بتوانند اقامت ترکیه را هم به دست بیاورند. پیش از این برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک می‌بایست ۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام می‌شد اما ترکیه برای تسهیل ورود سرمایه‌گذار خارجی این رقم را به ۲۵۰ هزار دلار کاهش داده است.
سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی
یکی دیگر از راه‌های بی دردسر سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی است. بانک‌های ترکیه به دلیل ارتباط با بانک‌های جهانی طرح‌های مناسبی برای سپرده گذاری ارائه می‌کنند. البته ناگفته نماند، برای اینکه بتوانید از راه سپرده گذاری در بانک‌های ترکیه اقامت این کشور را به دست بیاورید باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری کنید. این رقم باید حداقل سه سال در بانک بماند تا شرایط اخد اقامت را به دست بیاورید.
سرمایه گذاری از طریق خرید سهام
اگر اهل بازار سهام باشید و با این بازار آشنا هستید یکی از فرصت‌های سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام است. اگر بتوانند سهام‌ پربازده را خریداری کنید می‌توانید به سود خوبی دست پیدا کنید. علاوه بر این اگر حداقل ۵۰۰ هزار دلار در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنید می‌توانید اقامت ترکیه را هم به دست بیاورید.
سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
خرید اوراق قرضه دولتی یکی از روش‌های اخذ تابعیت ترکیه است. سرمایه گذاری ذر این زمینه باید از طریق وزارت دارایی و خزانه داری ترکیه صورت بگیرد. اگر این اوراق قرضه را حداقل به مدت سه سال نگه داشته باشید می‌توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک
از آنجایی که بازار املاک و مستغلات در ترکیه بسیار پر رونق است، شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی در این زمینه در ترکیه فعال هستند. دولت ترکیه برای پیشرفت این صنعت از افرادی که در این زمینه سرمایه گذاری کنند استقبال می‌کند و مزایای زیادی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. اگر حداقل ۵۰۰ هزار دلار امریکا در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنید می‌توانید واجد شرایط اخد تابعیت ترکیه قرار بگیرید.
سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی
کارآفرینی و توسعه اشتغال در ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است و دولت ترکیه به افرادی که بتوانند اشتغال ایجاد کنند را حمایت می‌کند. تا پیش از این کارآفرینان خارجی اگر برای ۱۰۰ شهروند ترکیه استغال ایجاد می‌کردند، می‌توانستند از مزایای اخذ اقامت ترکیه برخوردار شوند که در سال ۲۰۱۹ و طبق مصوبه جدید به ۵۰ نفر کاهش پیدا کرد.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

هر سرمایه گذار خارجی که در کشور دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند، به دنبال این است که در ازای مبلغی که سرمایه‌گذاری می‌کند، صرف‌نظر از سود، مزایای قابل توجهی نیز دریافت کند. دولت ترکیه هم این موضوع را به خوبی درک کرده و مشوق‌های حمایتی برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است تا بتواند نظر سرمایه گذاران خارجی را جلب کند. از جمله مزایای عمومی سرمایه گذاری در ترکیه عبارتند از:
• امکان اخذ اقامت ترکیه
• تحصیل رایگان
• استفاده از خدمات درمانی رایگان
علاوه بر این مزایا دولت ترکیه نیز مزایای دولتی برای سرمایه گذاران خارجی تدارک دیده است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.
معافیت از مالیات بر ارزش افزوده (KDV)
یکی از نگرانی‌های سرمایه گذاران بخش تولیدی در ترکیه مالیات بر ارزش افزوده است که باعث کاهش سودآوری کسب و کار آن‌ها می‌شود. دولت ترکیه به منظور رفع این نگرانی برای سرمایه گذاران خارجی طرحی را مصوب کرده است که برای ماشین آلات و تجهیزات خریداری شده از بازارهای داخلی و خارجی، مالیات بر ارزش افزوده تعلق نخواهد گرفت.

معافیت گمرکی
یکی دیگر از مزایای دولتی برای سرمایه گذاران خارجی در بخش تولید این است که نیازی به پرداخت مالیات گمرکی برای خرید ماشین آلات و تجهیزات وجود ندارد.
تخفیف مالیاتی
درآمد و مالیات شرکت‌ها، تخفیف مالیاتی بر اساس کل مبلغ تخفیف مالیاتی از روی نرخ تخفیف تا زمانی که به نرخ کمک به سرمایه گذاری برسد محاسبه می‌گردد. نرخ کمک به سرمایه گذاری بیان کننده میزان کل سرمایه گذاری ثابت به کسر مالیات است.
حق بیمه خدمات اجتماعی
برای تشویق به اشتغالزایی و حمایت از کسب و کارهایی که ایجاد شغل می‌کنند، حق بیمه خدمات اجتماعی نیز در نظر گرفته می‌شود. دولت ترکیه سهم کارگران از حق بیمه را که از روی حداقل دستمزد محاسبه می‌شود، تحت پوشش قرار می‌دهد. البته این بند از مزایای دولتی سرمایه گذاری در ترکیه مربوط به سرمایه گذاری‌هایی که است در منطقه ۶ انجام می‌شود. هیچ محدودیتی برای حمایت از حق بیمه کارگران وجود ندارد و تا ۱۰ سال اعتبار دارد.
تخفیف مالیات بر درآمد
مشاغل اضافی که توسط سرمایه گذاری ایجاد شده‌اند مشمول مالیت بر درآمد نمی‌شوند. این بند هم مربوط به سرمایه گذاری‌هایی که است در منطقه ۶ انجام می‌شود. هیچ محدودیتی برای تخفیف مالیت بر درآمد وجود ندارد و تا ۱۰ سال اعتبار دارد.
تخفیف نرخ بهره وام بانکی
یکی از مزایای دولتی سرمایه گذاری در ترکیه حمایت دولت در نرخ بهره‌های بانکی است. تخفیف در بهره بانکی به منظور پشتیبانی مالی برای وام‌های سرمایه گذاری با حداقل یک دوره پرداختی است. بخش معینی از میزان نرخ بهره وام‌هایی که ۷۰ درصد از سهم مبلغ سرمایه گذاری که در گواهی مزایای سرمایه گذاری را شامل می‌شود، از سوی دولت ترکیه مورد حمایت قرار می‌گیرد. البته مشروط بر اینکه قسمت بیشتر آن در ۵ سال نخست پرداخت شود.
تخصیص زمین
طبق آیین نامه وزارت دارایی برای سرمایه‌گذاری های انجام شده با توجه به در دسترس بودن، زمین برای آن سرمایه گذاری اختصاص داده می‌شود.
بازپرداخت مالیت بر ارزش افزوده
برای حمایت از سرمایه گذاران خارجی، مالیات بر ارزش افزوده برای مصارف ساخت و ساز که در محدوده سرمایه گذاری‌های استراتژیک با حداقل مبلغ ۵۰۰ میلیون لیر انجام شود، بازپرداخت می‌شود.
مشوق‌های تحقیق و توسعه
در صورت اشتغال حداقل ۱۵ نفر در مراکز تحقیق و توسعه و حداقل ۱۰ پرسنل در مرکز طراحی مشوق‌هایی از طرف دولت ترکیه برای سرمایه گذاران در نظر گرفته می‌شود. این مشوق‌ها که تا ۲۰۲۴ اعتبار دارند عبارتند از:
• ۱۰۰ درصد هزینه‌های تحقیق و توسعه از پایه مالیات کسر می‌شود.
• مالیات تمبر برای صدور اسناد در نظر گرفته نمی‌شود.
• هیچگونه عوارض گمرکی برای محصولات وارداتی مورد استفاده در پروژه‌های تحقیق و توسعه در نظر گرفته نمی‌شود.
مناطق سرمایه گذاری و مزایای سرمایه گذاری خارجی در این مناطق
از تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۱۲ و طبق آیین نامه حمایت دولتی ۴ نوع مزایای دولتی به سرمایه گذاری خارجی تعلق می‌گیرد. این مزایا و مشوق‌های دولتی در سطح کشور و در ۶ منطقه گوناگون تنظیم شده‌ است که عبارتند از:
• برنامه‌های حمایتی برای سرمایه گذاری های عمومی
• برنامه‌های حمایتی برای سرمایه گذاری های منطقه‌ای
• برنامه‌های حمایتی برای سرمایه گذاری های بزرگ
• برنامه‌های حمایتی برای سرمایه گذاری های استراتژیک
۶ منطقه مختلف در این برنامه‌های حمایتی وجود دارد که نوع مزایای دولتی بر اساس منطقه سرمایه‌گذاری متفاوت خواهد بود.
۱. برنامه‌های حمایتی برای سرمایه گذاری های عمومی
بدون در نظر گرفتن منطقه سرمایه گذاری برای شهروندان ترکیه و افراد خارجی که ۱ میلیون لیر یا ۵۰۰ هزار لیر سرمایه گذاری کنند، مزایای زیر ارائه می‌شود:
• معافیت از مالیات گمرکی
سرمایه گذاران داخلی و خارجی، برای واردات تجهیزات و ماشین آلات نیازی به پرداخت مالیت گمرکی ندارند.
• معافیت از مالیات بر ارزش افزوده
سرمایه گذاران داخلی و خارجی ۱۸٪ مالیات بر ارزش افزوده (KDV) ماشین آلات و تجهیزات خریداری شده از خارج یا از بازار داخلی را پرداخت نمی‌کنند.
۲. برنامه‌های حمایتی برای سرمایه گذاری‌های منطقه‌ای
سرمایه گذاران داخلی و خارجی که قصد سرمایه گذاری در مناطق ۶ گانه تعیین شده در برنامه حمایتی را دارند، بر حسب منطقه‌ای که انتخاب می‌کنند از مزایای مختلفی بهره‌مند می‌شوند.
سرمایه گذارانی که تمایل به فعالیت در هر یک از مناطق ۶ گانه را داشته باشند از مالیات گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهند بود. همچنین برای این سرمایه‌گذاران مزایای دولتی جهت ایجاد تاسیسات تولیدی یا زمین اختصاص داده می‌شود.
علاوه بر این، مزایای حق بیمه خدمات اجتماعی برای کارگر و کارفرما با نسبت‌های متغیر به سرمایه گذاران اختصاص می‌یابد. علی الخصوص به افرادی که قصد سرمایه گذاری در منطقه ۶ یعنی مناطق شرقی با بیشترین نیاز به توسعه در کشور را داشته باشند، مزایای بیشتری از جمله ۱۰ سال تخفیف در مالیات بر درآمد و تا ۹۰ درصد تخفیف مالیاتی تعلق می‌گیرد.
همچنین برخی حوزه‌های سرمایه گذاری که می‌توانند از برنامه‌های حمایتی منطقه ۵ برخوردار شوند عبارتند از:
• سرمایه گذاری در حوزه‌های استخراج و مدیریت معدن
• مراکز آزمایش برای صنایع خودرو ، هوافضا یا صنایع دفاعی، تونل‌های بادی و سرمایه گذاری‌های مشابه.
• تولید توربین و ژنراتور برای تولید انرژی‌های تجدید پذیر
• سرمایه گذاری در ساخت مهد کودک و اماکن آموزشی برای مقاطع تحصیلی مختلف
برخی حوزه‌های سرمایه گذاری که می‌توانند از برنامه‌های حمایتی منطقه ۴ برخوردار شوند عبارتند از:
• تولید ماشین آلات کشاورزی و جنگل‌داری
• تولید ماشین آلات مربوط به صنایع غذایی، نوشیدنی و تنباکو
• تولید سایر مواد شیمیایی آلی اساسی
• تولید کودهای شیمیایی و ترکیبات نیتروژنی
• تولید مواد اولیه لاستیک مصنوعی و پلاستیک
۳. برنامه‌های حمایتی برای سرمایه گذاری در مقیاس‌های بزرگ
دولت ترکیه برای پروژه‌هایی که سطح فناوری و رقابت را در بازارهای بین‌المللی افزایش دهد و ظرفیت تحقیق و توسعه را در این کشور بالا ببرد، مزیت‌هایی در نظر گرفته است که تحت عنوان مزایای دولتی برای سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ ارائه می‌شود.
۴. برنامه‌های حمایتی برای سرمایه گذاری‌های استراتژیک
دولت ترکیه معیارهایی را برای حمایت از سرمایه گذاری‌های استراتژیک در نظر گرفته است که این معیارها عبارتند از:
• سرمایه گذاری‌هایی استراتژیک در نظر گرفته می‌شوند که ظرفیت تولید داخلی برای محصول تولید شده کمتر از واردات آن محصول باشد. به عبارت دیگر با تولید این محصول ترکیه از واردات آن بی نیاز شود یا از مقدار نیاز به واردات آن کاهش یابد.
• سرمایه گذاری‌هایی که ارزش آن حداقل ۵۰ میلیون لیر باشد.
• سرمایه گذاری‌هایی که حداقل ۴۰ درصد ارزش افزوده ایجاد کند. این شرط برای سرمایه‌گذاری در حوزه پالایشگاه و پتروشیمی مورد نیاز نیست.
• محصولاتی که کل ارزش واردات آن در طی یک سال اخیر حداقل ۵۰ میلیون دلار آمریکا باشد. در مورد محصولاتی که در ترکیه تولید نمی‌شوند این شرط وجود ندارد.

صرفنظر از اینکه سرمایه گذاری در ترکیه به عنوان یک سرمایه گذاری سودآور محسوب می‌شود. بسیاری از سرمایه گذاران خارجی به منظور گرفتن اقامت ترکیه هم در این کشور سرمایه گذاری می‌کنند. اگر قصد دارید از طریق راه های سرمایه گذاری در ترکیه در این سرمایه گذاری کنید و در مورد این موضوع دچار ابهام و تردید هستید با آسا تماس بگیرید.

ما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *